Ярки дрехи, адресът наизуст и още какво трябва да знае малчуганът, за да е подготвен
Родител, държи детето си под похлупак. Илюстрация : Shutterstock
Винаги помнете какво носи вашето дете, когато излиза от дома. Ако излизате сред природата, го облечете в ярки дрехи.
"Няма да се уморя да повтарям, че това важи не по-малко и за по-големите и за възрастните. Мнозина отиват в гората в камуфлажни дрехи и дори за спасителите е трудно да ги намерят, защото те буквално се сливат с околния фон", разказва Григори Сергеев, ръководител на спасително-издирвателен отряд.
Дрехите трябва да са ярки, в идеалния случай с рефлектори, така че , ако някой се изгуби, да може да бъде намерен в тъмното с фенерче.
Уверете се, че детето ви знае трите си имена, адреса и номера на мобилния ви телефон. Ще бъде полезно, ако то знае къде работите и как да ви намери в работно време.
Научете детето си как да използва номер 112, кога да се обажда и какво да отговаря на дежурния, който е вдигнал телефона. Не забравяйте да го научите как да говори по телефон и как да отговаря на обаждания или съобщения от непознати.
Детето не трябва да отваря вратата на апартамента за никого, а също и да говори през нея с никого във ваше отсъствие. Обяснете му защо, без да го плашите излишно.
Предупреждавайте детето си никога да не говори с непознати и да не приема предложения от тях, като „искаш ли да видиш малките котенца у нас“ и други подобни изкушения, без ваше разрешение.
Предупредете го, че не бива да доближава до непозната кола, независимо кой е в нея. В същото време му обяснете, че не всички непознати са опасни.
Ако се е загубило в парка, то би могло да помоли за помощ майка с количка, например.
Кажете му кое е най-безопасното място, на което може да потърси помощ - полицай, служител по сигурността на мола или служител с бадж с име.
Обяснете на детето си, че не трябва да дава лична информация за вашето семейство на непознати. Например колко стаи имате, къде ходите на почивка или колко печелите. Същото важи и за общуването в социалните мрежи и интернет.
Научете детето си да търси помощ, като разиграва ситуации. Например „Какво ще правиш, ако паднеш от колелото си“. Обяснете му към кого да се обърне за помощ и как да се свържете в този случай.
Практикувайте това, докато не се уверите, че то разбира ситуацията и не се смущава от нея.
Като говорите с него как да се държи в обикновени и прости ситуации, вие ще му дадете общо умение за правилно поведение в ситуации, които са по-сложни и непредвидими.
Това като цяло е едно от най-важните умения - на всичко, което плаши или обърква, да казваш "не". Без колебание и страх.
Говорете за потенциално опасни ситуации, когато е необходимо. Когато е с възрастни или по-големи деца, включително роднини и познати, детето ви не трябва да прави това, което не му харесва. Също така му обяснете, че ако е казало „не“, но някой го принуждава да направи нещо или е насилвано до приеме, трябва да крещи, да хапе, да се освободи, да избяга. И по всякакъв възможен начин да привлече вниманието на минувачите.
Обяснете на детето, че винаги е най-добре да вземе приятел със себе си и винаги да стои с голяма група хора. Да отиде сам на непознато място е най-лошият вариант
Уверете си, че при никакви обстоятелства детето няма да отиде никъде, без да уведоми вас или близките за това. Това правило трябва да се спазва стриктно. Във всеки един момент трябва да имате ясен отговор на въпроса „Къде е детето ми?“.
Снимка: Shutterstock
Това са елементарни правила за безопасност, на които трябва да научите детето си. Но има и няколко правила, които трябва да научите сами.
1. Освен да внимавате с какво е облечено детето ви, когато излиза от вкъщи, е важно да имате негова актуална снимка. Снимайте го поне веднъж на всеки шест месеца и дръжте най-новата снимка в телефона, а още по-добре в портфейла си.
2. Проверете старателно препоръките на детегледачата, която искате да наемете. След това, един ден се приберете неочаквано по-рано вкъщи и преценете дали всичко е наред. И слушайте внимателно какво има да каже детето за времето, прекарано с нея.
3. Никога не принуждавайте детето да целува или прегръща възрастен, ако то не иска.
4. Добре е да прознавате приятелите на детето си, включително и кого следва в социалните медии.
5. Разхождайте се или се возете с детето си по ежедневните му маршрути, като обръщате внимание на безопасни места или ориентири, където то може да отиде за помощ. И след това изиграйте гореспоменатата ситуация „Ами ако?“.
6. Научете се да чувате детето си и да го чувствате. Тогава то ще споделя с вас всичко, което му се случва, което го плаши или смущава. Повечето от проблемите, на които сме свидетели, могат да бъдат решени преди да се появят.
7. Всеки път, когато детето ви излезе през вратата, вие трябва да знаете КЪДЕ отива, с КОГО трябва да срещне и КОГА трябва да се върне у дома.
По материали на ELLE.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари